دوشنبه, 28 خرداد 1397

گزارش مراسم افتتاحیه همایش بزرگداشت فردوسی

 

مراسم افتتاحیۀ بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد

 

به گزارش قطب علمی فردوسی و شاهنامه، مراسم افتتاحیۀ بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی، ساعت 5 بعد از ظهر روز جمعه، 24 اردیبهشت‌ماه 1395 در تالار اجتماعات دانشکدۀ علوم دانشگاه فردوسی برگزار شد.

در این مراسم که با حضور دکتر محمّدجعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه، علی جنّتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، سید سعید سرابی، مدیر کلّ فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مهندس علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، سرکنسول‌های کشورهای ترکیه، تاجیکستان، گرجستان، افغانستان و ترکمنستان و مهمانان داخلی و خارجی و نیز علاقه‌مندان زبان و ادبیات فارسی برگزار شد، ابتدا سید سعید سرابی، مدیر کلّ فرهنگ و ارشاد اسلامی به شاخصه‌های فرهنگی و ادبی شاهنامه اشاره کرد و گفت: «فردوسی، این خراسانی پاک‌زاد، خدمت شایانی به زبان فارسی کرده است؛ چنانکه آیندگان از هنر کلامش بهره‌ها برده‌اند و می‌توان خزانه‌داری زبان فارسی را به وی نسبت داد.»

وی دربارۀ همایش فردوسی که امسال با عنوان «شاهنامه پس از شاهنامه» از سوی قطب علمی فردوسی و شاهنامه برگزار می‌شود، گفت: «همایش علمی ـ ادبی «شاهنامه پس از شاهنامه» که با حُسن تدبیر استاد محمّدجعفر یاحقی برگزار شده‌ است و چاپ مجموعه مقالات این همایش، نشان‌دهندۀ تأثیر شگرف فردوسی و اثر سترگش در میان پژوهشگران و ادب‌دوستان است.» سرابی همچنین به نفوذ و تأثیر شاهنامه در میان علاقه‌مندان زبان فارسی در تاجیکستان اشاره کرد و گفت:«چاپ کتاب‌هایی با موضوع شاهنامه و فردوسی در کشور دوست و همسایه، تاجیکستان، نشان‌دهندۀ آن است که شاهنامه، مرزها را درنوردیده و همۀ فارسی‌زبانان در سراسر جهان، دل به معرفت این استاد حکیم سپرده‌اند.»

در ادامۀ این مراسم، دکتر محمّدجعفر یاحقی، مدیر قطب علمی فردوسی و شاهنامه، پس از قدردانی از مهمانان و همۀ علاقه‌مندان زبان و ادب فارسی، برای شرکت در این مراسم به نحوۀ برگزاری این رویداد اشاره کرد و گفت: «قطب علمی فردوسی و شاهنامه، از تابستان سال گذشته اقدام به اعلام فراخوان این همایش کرد که نتیجۀ آن، ارسال 130 مقاله به دبیرخانۀ همایش بود. این مقالات پس از ارزیابی و داوری برای چاپ در مجموعه مقالات همایش پذیرفته شد. حجم بالای مقالات سبب شد که تعدادی از این مقالات به صورت کاغذی و تعدادی به صورت لوح فشرده چاپ شود.»

دکتر یاحقی سپس به همکاری شرکت انتشارات به‌نشر، وابسته به آستان قدس رضوی اشاره کرد و اظهار داشت: «از همکاری صمیمانۀ مدیر و کارکنان شرکت انتشارات به‌نشر سپاسگزارم که با چاپ مجموعه مقالات همایش فردوسی و نیز چاپ دو کتابِ شاهنامه و شعر زمان فردوسی اثر پروفسور خدایی شریف‌زاده و دیباچۀ پنجم شاهنامه، با قطب علمی فردوسی و شاهنامه همکاری کردند و امیدوارم این، سرآغاز همکاری‌های علمی ـ ادبی شرکت انتشارات به‌نشر با قطب علمی فردوسی و شاهنامه باشد.»

مهندس علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی، سخنران دیگر این مراسم بود. رشیدیان با اشاره به این نکته که پس از مسلمان‌بودن، زبان فارسی مؤلّفۀ مهم موجودیّت ایرانیان است، حکیم ابوالقاسم فردوسی را پیش‌قراول کاروانی دانست که به احیای زبان فارسی همّت گماشته‌است. وی فردوسی را شاعری عنوان کرد که توانسته است زبان فارسی را از آسیب‌هایی که ممکن بود به آن وارد شود، برهاند و آن را به عنوان سند هویّت ایران و ایرانی‌بودن مطرح کند. وی همچنین به محتوای شاهنامۀ فردوسی اشاره کرد و این کتاب را حاوی پیام‌ها و پندهایی دانست که راز ماندگاری این کتاب ارزشمند بوده‌است.

در ادامۀ این مراسم از 3 کتاب شاهنامه و شعر زمان فردوسی اثر پروفسور خدایی شریف‌زاده، مجموعه مقالات همایش «شاهنامه پس از شاهنامه» و مجموعه مقالات کتاب پاژ، رونمایی شد. پس از رونمایی از این کتاب‌ها، علی جنّتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنرانی کرد و دربارۀ فردوسی و شاهنامه گفت: «فردوسی احیاگر داستان‌های ملّی این سرزمین است که با به نظم‌کشیدن این داستان‌ها، روحی تازه به زبان فارسی دمیده ‌است.»

وی به محتوای شاهنامۀ فردوسی نیز اشاره کرد و گفت: «حکیم توس، در لابه‌لای اشعار حماسی خود، مضامین اخلاقی ـ اجتماعی و سیاسی را با ظرافت گنجانده‌ که سبب زیبایی دوچندان این اثر شده‌است. پندهای آموزندۀ شاهنامه، بیانگر این است که جهان، گذرا است و انسان در این دنیا باید همواره عدالت‌گستر و دستگیر باشد.

جنّتی، فردوسی را حامی صلح و وحدت و دوستی عنوان کرد و گفت: «فردوسی اگرچه در شاهنامه سخن از رزم می‌گوید، اما او ستیزه‌جویی بشر را ناشی از نادانی او برمی‌شمارد و همگان را به صلح و دوستی دعوت می‌کند.» وی در ادامه از پژوهشگران عرصۀ شاهنامه‌پژوهی خواست تا مطالعات وسیع‌تری در زمینۀ شناخت اسطوره‌ای، فرهنگی و تاریخی شاهنامه داشته‌باشند. جنّتی از ایجاد «بنیاد حکیم ابوالقاسم فردوسی» خبر داد که در راستای توسعۀ فرهنگی شاهنامۀ فردوسی، به زودی در مشهد آغاز به کار خواهد کرد.

اهدای نشان ملّی فردوسی، بخش دیگری از این مراسم بود. در این بخش، از دکتر ژاله آموزگار، مهندس رجبعلی لبّاف خانیکی، پروفسور خدایی شریف‌زاده، برای فعالیّت‌های علمی و پژوهشی و بهروز قریب‌پور برای فعالیت‌های هنری در زمینۀ شاهنامه و فردوسی، قدردانی و نشان ملّی فردوسی به آنها اهدا شد.

اجرای نمایش‌آیینی تربت جام، به سرپرستی فاروق کیانی، دوتارنوازی استاد عثمان محمّدپرست و برنامۀ موسیقی استاد گزیکی، از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

 

با تشکر از سرکار خانم جنتی‌فر به‌خاطر ارسال خبر